Gwiazdki hotelowe – co oznaczają?

Gwiazdki dodawane do nazw hotelu mają za zadanie informować gości o standardzie usług. System klasyfikacji gwiazdkowej nie jest jednak ujednolicony, dlatego ich wartość może różnić się w zależności od kraju.

W Anglii, Austrii, Niemczech czy we Francji hotele nie muszą nawet poddawać się klasyfikacji, jednak obiekty bez gwiazdek w nazwie to raczej rzadkość. W Szwajcarii z kolei przyznaje się od 0 do 5 gwiazdek, na Malcie od 2 do 5. Kosmiczny hotel w Burj Al Arab w Dubaju ma aż 7 gwiazdek, podobnie jak włoski hotel urządzony w historycznym Palazzo Papadopoli w Wenecji. W Polsce poddanie się kategoryzacji jest obowiązkowe dla hoteli, moteli i pensjonatów. Najwyższa ilość gwiazdek jaką mogą uzyskać hotele wynosi 5, a decyzję o ich przyznaniu wydaje Marszałek Województwa na podstawie opinii komisji. W jej skład wchodzą różne podmioty, w tym Straż Pożarna, Sanepid czy specjaliści z zakresu hotelarstwa.

Gwiazdki przypominają oceny szkolne  – im wyższa, tym lepsza.

1*

Jedna gwiazdka to najniższy standard hotelu w Polsce. Nie należy spodziewać się żadnych luksusów, jednak niska cena może zachęcić do wynajmu noclegu. W pokoju (minimum 8m²) musi być umywalka, szafka i łózko, a także dostęp do zimnej i ciepłej wody, ogrzewania. Łazienka może znajdować się na zewnątrz pokoju.

20090421131736_dbea1c_pokoj_1_osobowy
2**
Powierzchnia jednoosobowego pokoju w obiektach dwugwiazdkowych wynosi minimum 9m², w środku powinien znajdować się telefon i telewizor. W samym hotelu możemy też liczyć na restaurację, a nawet parking. Służby hotelowe muszą mieć jednolity ubiór.

6

3***
Widząc trzy gwiazdki w nazwie hotelu możemy spodziewać się wyższych standardów niż w obiektach klasy jedno i dwugwiazdkowych. Jest to klimatyzacja, codzienna wymiana pościeli, ręczników, sprzątanie, tv, wyciszone pokoje, system drzwi na kartę, parking. W obiektach tej klasy znajduje się też siłownia, SPA, dobrej klasy restauracja, a także minimum dwie sale konferencyjno –szkoleniowe.

narry_patong_dzx1
4****
Pomiędzy hotelami trzy i czterogwiazdkowymi nie ma aż tak wielkiej różnicy, ale te drugie posiadają wyższą klasę wyposażenia całego obiektu, nie tylko pokoi (bezprzewodowy Internet, dźwiękoszczelne okna, minibar, sejf), ale i basenu, restauracji, sal konferencyjnych, SPA czy siłowni. Dodatkowo na terenie hotelu powinien być klub nocny, bar, restauracja (minimum dwie), siłownia, strzeżony parking. Obiekt musi być zlokalizowany w centrum miasta, a obsługa dostępna jest przez całą noc.

riu_buenavista_DZX1

5*****
Pięciogwiazdkowe obiekty to w Polsce najwyższy standard usług, nie tylko jeśli chodzi o turystów, ale również i klientów biznesowych. Obiekty usytuowane zazwyczaj w ścisłym centrum przy centrach biznesowych i handlowych. Pokoje (minimum 14m²) są znakomicie wyposażone, m. in. w telewizor plazmowy, klimatyzację, sejf, minibar, lustro, stolik, wagę, szlafroki czy suszarkę.  Na terenie hotelu powinno znajdować się nowoczesne centrum biznesowe, SPA, punkt usług fryzjerskich, kwiaciarnia, kantor, restauracja czy parking. W pięciogwiazdkowych hotelach goście mogą też liczyć na szereg usług, w tym budzenie, codzienną prasę, prasowanie czy pranie.

barbarons_superior_room1

Planując wczasy, w pierwszej kolejności musimy pomyśleć o miejscu, w którym będziemy spać. Wiele osób twierdzi, że podczas wyboru hotelu należy sugerować się liczbą gwiazdek. Czy słusznie?

jak_odnalezc_sie_w_hotelowej_kategoryzacji

Warto przede wszystkim wiedzieć, czym jest hotel. Nie każdy obiekt, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe ma ten status. Według Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych, hotele to „ obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów”. Definicja motelu jest bardzo podobna, tyle że powinien on być zlokalizowany przy drodze. Domy wycieczkowe z kolei muszą posiadać 30 miejsc noclegowych, a pensjonaty 7.

Klasyfikacja gwiazdkowa przyznawana przez Marszałka Województwa obejmuje jedynie hotele, motele i pensjonaty. Choć różnica miedzy pięciogwiazdkowym obiektem a jednogwiazdkowym jest oczywista, to jednak nie znaczy to, że w tym drugim zjedzą nas szczury lub umrzemy od śmiercionośnej bakterii.

Pięciogwiazdkowe hotele to przede wszystkim pełen zakres luksusów, w tym co najmniej pokój o powierzchni 14m². Na najwyższą liczbę gwiazdek składa się też m. in. profesjonalne centrum biznesowe z salami konferencyjnymi, strefa SPA, lokalizacja hotelu w ścisłym centrum, fryzjer, gabinet kosmetyczny, depozyt, kantor, sprzedaż gazet, kosmetyków i pamiątek. Pracownicy recepcji muszą mieć wykształcenie wyższe lub średnie specjalistyczne, znać dwa języki obce, w tym jeden biegle.

Jak to wygląda w konfrontacji z hotelem jednogwiazdkowym? Turysta ma dostęp do zimnej i ciepłej wody, telefonu, obsługa musi wymieniać pościel oraz ręczniki co trzy dni, jest parking, a nawet faks. Z tym, że pokoje muszą mieć minimum 8m², a w samym hotelu nie uświadczymy kwiaciarni, basenu czy siłowni. Po prostu jedna gwiazdka to zawężony do minimum komfort wypoczynku. Kolejne gwiazdki w nazwach oznaczają więc tylko wzrost ceny i standardów – większe pokoje, dostęp do Internetu, restaurację, strzeżony parking, kantor czy lodówkę w pokoju. Warto pamiętać, że cena może różnić się w zależności od regionu, jego atrakcyjności, a także od pory roku czy nawet dnia tygodnia. Przykładowo, w lutym za nocleg nad polskim morzem zapłacimy mniej, niż w czerwcu czy lipcu. Analogicznie, więcej kosztuje nocleg w centrum Warszawy niż np. w Olsztynie czy Rzeszowie.

Trochę inną lupę należy wziąć analizując hotele w innych państwach. Każdy kraj sam ustala reguły klasyfikacji, w niektórych jest ona nawet nieobowiązkowa. Trzygwiazdkowy obiekt w Polsce oznacza inny standard niż np. w USA. Jeśli korzystamy jednak z usług dużych sieci hotelowych, to możemy spodziewać się identycznych standardów, niezależnie od położenia geograficznego.

Czy sugerować się gwiazdkami przy rezerwacji obiektu? Jak najbardziej tak, ale pamiętając przede wszystkim o tym, by sprawdzić opinie o danym obiekcie w sieci, i dokładnie przeczytać ofertę. Nie wszystko złoto co się świeci…