Planowanie lotu – jak zacząć?

Tanie loty to w ostatnim czasie coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Dzięki nim za niewielkie pieniądze można polecieć np. do Londynu, Mediolanu czy USA.

Tanie linie lotnicze to alternatywa dla bardziej luksusowych, ale też i droższych przewoźników. Przy rozsądnym planowaniu lotu, można za przystępną cenę przetransportować się nawet na inny kontynent. Zakładając oczywiście, że zrezygnujemy z wielu udogodnień, ale to właśnie jest powodem, że możemy lecieć „za grosze”. Tanie loty mają coraz więcej amatorów, którzy polują na atrakcyjne promocje. Lot na Wyspy Kanaryjskie z Krakowa za 92 zł? Tyle nie kosztują nawet jeansy! Londyn za niecałe 20 zł? Nowy Jork za 1000 zł? Nic dziwnego, właśnie takie okazje można znaleźć na stronach internetowych RyanAir czy EasyJet.

Polowanie na promocje tanich lotów można porównać do gry na giełdzie. Ceny biletów, niczym giełdowe akcje, raz idą w górę, innym razem w dół. Zazwyczaj jednak rosną wraz z upływem czasu. Dlatego warto rezerwować bilet jak najwcześniej, jeśli oczywiście odpowiada nam jego cena. Jednym ze sposobów planowania lotu jest ustalenie ostatecznej kwoty, którą możemy przeznaczyć na podróż. Np. jeśli za przelot z Wrocławia do Barcelony jesteśmy w stanie zapłacić 300 zł to należy złożyć rezerwację, o ile znajdziemy bilet do Katalonii za tą kwotę.

Według powszechnych opinii, najlepszy czas na definitywne planowanie lotu to ok. 3 miesiące wyprzedzenia, natomiast w przypadku połączeń międzykontynentalnych około pół roku. Równie dobrze można jednak działać wcześniej, nawet i rok. Wszystko zależy od tego, czy cena jest dla nas atrakcyjna. Jeśli stać nas na bilet np. do Argentyny, i marzymy żeby tam polecieć, to nie ma co się zastanawiać. Niczym w kasynie, trzeba wiedzieć, kiedy odejść od stołu. Zachłanność często wychodzi bokiem, dlatego nie ma co w nieskończoność czekać na jeszcze lepszą okazję. Według cen i ofert specjalnych wszystkich przewoźników, można zaryzykować wskazanie przystępnych cen dla pasażera. Bilety do Wielkiej Brytanii i krajów Skandynawii należą do najtańszych, jeśli chodzi o podróże kontynentalne z Polski. Za bilet do Londynu, Sztokholmu czy Oslo nie powinniśmy zapłacić więcej niż 150 zł. Dwa razy tyle wynosi bilet do Francji, Hiszpanii czy Włoch. Za połączenie lotnicze z Rosją, Portugalią czy Grecją zapłacimy około 400 zł. Cena biletów znacznie wzrasta, kiedy decydujemy się lecieć na inny kontynent, np. do Azji (2000zł), Ameryki Północnej i Południowej (2000-2500zł), czy Australii (3500zł). Ceny dotyczą lotu w obie strony.

Powyższa forma planowania lotu to znakomita zabawa dla ludzi żądnych przygód. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy określony termin lotu i cel, np. wybieramy się na mecz piłkarski, do znajomych na weekend, czy na wesele. Warto odwiedzić wtedy specjalne serwisy internetowe, które porównują połączenia, ceny biletów. Szukamy wszystkich możliwych połączeń i analizujemy, które jest najlepsze. Na koniec trzeba tylko pamiętać, że cena biletu wzrośnie, jeśli zdecydujemy się na różne udogodnienia podczas lotu.