Tey Hostel – nocleg w centrum Poznania

Wszyscy Polacy wiedzą, że najbardziej znanym miastem w naszym kraju, które może poszczycić się największą ilością mostów jest Wrocław. Nie tylko ich liczba robi wrażenie, ale również wielkość i fantazja z jaką zostały zaprojektowane. Dla pasjonatów tych budowli równie ciekawe mogą być mosty zbudowane w Poznaniu, choć mniej spektakularne i mniejsze od wrocławskich to z pewnością warte uwagi.

Mosty wpisane są w urbanistykę każdego dużego miasta, bo jak wiadomo, przed wiekami właśnie obecność rzeki była główną determinantą zakładania osad i osiedlania się ludzi.

W Poznaniu mostów jest kilka, jedne przebiegają nad rzeką Wartą inne nad torami kolejowymi; łączy je to, że znacząco ułatwiają codzienną komunikację zarówno mieszkańcom jak i osobom przyjezdnym. Aby zobaczyć je wszystkie nie starczy nam jeden dzień, dlatego najlepiej zarezerwować sobie nocleg w centrum Poznania i oddać się spokojnemu zwiedzaniu.

Najpiękniejszy most znajduje się na Ostrowie Tumskim przy Katedrze Poznańskiej. Jest to most Biskupa Jordana i poza oczywistą funkcją komunikacyjną spełnia też rolę turystycznej atrakcji dla odwiedzających stolicę Wielkopolski. Na obecne miejsce został przeniesiony właśnie w ramach rewitalizacji Ostrowa, aby zachęcić turystów do odwiedzania wyspy. Most ten można łatwo odróżnić od pozostałych, ponieważ jego przęsła maja kolor czerwony, a w nocy jest podświetlony na niebiesko, co sprawia, że staje się on bardzo wyjątkowym i klimatycznym miejscem. Nic dziwnego, że bardzo często spotkać tu można nowożeńców chcących zrobić sobie pamiątkowe fotografie w przepięknej scenerii oraz zawiesić pamiątkową kłódkę z inicjałami na przęsłach mostu.

Most Biskupa Jordana najlepiej widoczny jest z mostu Bolesława Chrobrego, który znajduje się najbliżej. W obecnej postaci został oddany do użytku w roku 1965 zastępując wcześniejszą konstrukcję z 1925 roku, zniszczoną podczas II Wojny Światowej.

Po drugiej stronie mostu Chrobrego podziwiać można most Świętego Rocha. Jest to stosunkowo nowy most, bo wzniesiony zaledwie 10 lat temu. Most w tym miejscu istniał już w XIV wieku, jednak po jego zniszczeniu kilkukrotny plan jego odbudowy nigdy nie został wdrożony w życie. Przez lata jego funkcję zastępował prom kursujący pomiędzy brzegami Warty. Odbudowa mostu nastąpiła dopiero w roku 1913, ale podobnie jak most Chrobrego, nie przetrwał on zawieruchy wojny. Kolejna odsłona nastąpiła w roku 1949 i w tej postaci konstrukcja przetrwała do 2002 r. Współczesna wersja przeprawy nawiązuje kształtem do historycznej jego konstrukcji. Co ciekawe, przęsło, które zdemontowano przy budowie nowego mostu, posłużyło do budowy mostu Jordana.

To tylko trzy przykłady poznańskich mostów. Reszta przepraw jest równie interesująca i z pewnością warta odwiedzenia przy okazji poznawania stolicy Wielkopolski. Przy tej okazji uświadamiamy sobie, jak wielkie udogodnienie życia codziennego stanowią budowle tego typu.