Budapeszt lotnisko BUD (Airport) – informacje praktyczne

Zapewne niejeden z Was planował lub planuje wybrać się do Budapesztu. W obecnych czasach bardzo tanio tam można dostać się z Modlina lub Krakowa liniami Wizz Air oraz Ryanair. Ceny często wynoszą poniżej 20 za odcinek. Poniżej prezentujemy Wam zbiór najważniejszych informacji dotyczących tego portu lotniczego (BUD), których nie znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska. Warto zapoznać się przed przylotem/wylotem z/do Budapesztu.

Dojazd z/na lotnsiko możliwy jest na bilecie 24h , szczegółowe informacje znajdują się na stronie przewoźnika http://www.bkv.hu/en/

Bardzo prosty i bezproblemowy dojazd z i na lotnisko . Wsiadamy w autobus 200E i dojeżdżamy na końcowy przystanek obok galerii handlowej. Jest tam Tesco, gdzie można zaopatrzyć się w tanie produkty. Następny krok to linia metra numer 3. Powrót identyczny. Automat biletowy koło lotniska przyjmuje tylko monety.

Podróż z lotniska do centrum (do głównej stacji metra w centrum, czyli Deak Ferenc ter) zajmuje niecałą godzinę. Autobusów jest od 6 do 8 na godzinę w ciągu dnia.

Nie ma najmniejszego problemu z transportem do centrum w godzinach nocnych . W autobusach są informacje na jakim jesteśmy przystanku i na jaki autobus możemy aktualnie się przesiaść. W starszych autobusach takich informacji nie ma, wystarczy zapytać kierowcy. Dla osób przylatujących wieczorem, które chcą dostać się do centrum proponujemy nocny autobus 900 do pętli, przesiadka w autobus 914 Bilety kupujemy w automacie w cenie 320 Ft lub u kierowcy za 400 Ft. Automat przyjmuje głównie monety i wybrzydza banknotami i kartami płatniczymi. Bilet na nocnej taryfie jest ważny 110 min.

Na lotnisku proponują taxi , ale koszt do centrum to 9000 Fr! Trzeba uważać i pytać zawsze o cenę! Natomiast po wyjściu z terminala rzuca się w oczy czerwony kiosk jednej z korporacji taksówkowych (FoTaxi) w której kurs do centrum kosztuje w granicach 6000HUF (90). Konkrety: http://fotaxi.eu/Read/124. Są jednak alternatywy – wystarczy zarezerwować przejazd wcześniej online. Rezerwacja taksówki sieciowej to wydatek rzędu 3600-4000HUF (55-60, kurs do centrum) i jadą cztery osoby.

Oczekują na lot warto udać się do strefy po kontroli bezpieczeństwa. Są tam wygodne siedzenia i darmowe WiFi.

Osoby chcące zrobić zakupy niech przejdą się do pobliskiego Centrum Handlowego, duże Tesco + inne sklepy, mozna jechać jeden przystanek 200 ale jak nie chce się biletu kupowac to spacerek zajmuje jakieś 20 minut.

24- i 72-godzinnego biletu na komunikację miejską ( travel card ) nie można kupić w informacji turystycznej na poziomie przylotów (0). Mają tam tylko 24- i 72-godzinne karty turystyczne (Budapest card ), które są droższe, ale obejmują również zniżki do muzeów, restauracji i innych atrakcji. Normalne wielodniowe bilety na komunikację miejską można kupić na poczcie na poziomie 2 (antresola), pani mówi po angielsku, jako godzinę startu biletu wpisuje aktualną godzinę, więc jeśli chcemy godzinę późniejszą, trzeba jej szybko dać znać.

W kwestii spania na lotnisku : da się o ile ktoś ma mocny sen ;) Krzesełka zimne i twarde, dużo ludzi śpi na podłodze. Ochrona się nie czepia, a że kręci się cały czas w pobliżu nie trzeba się obawiać o swoje rzeczy. Zresztą wszędzie są kamery. Odprawę można przejść niestety 2 godziny przed odlotem więc spanie po drugiej stronie odpada.

You can leave a response , or trackback from your own site.