Przepięknie położony na wysokiej wiślanej skarpie Płock ma tysiąc lat . Był i nadal jest jednym z najważniejszych miast Mazowsza.
To miasto niedawno zmarłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, a także poety Władysława Broniewskiego i świętej siostry Faustyny. Płock, niegdyś stolica Księstwa Mazowieckiego, przez lata kojarzył się z rafinerią i koncernem naftowym. Dziś, po latach zaniedbań miasto odzyskuje wspaniały wygląd.
Wzgórze zabytków
Pamiątki chlubnej przesości zachowały się na nadwiślańskiej skarpie – Wzgórzu Tumskim. Zabytkowy kompleks, m. in. katedra i zamek należy do najcenniejszych w kraju. Mroczna, nawet za dnia bazylika katedralna powstała w 1144r. W kaplicy królewskiej, w sarkofagu z czarnego marmuru spoczywają prochy dwóch władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz 15 książąt mazowieckich. Pokryte płaskorzeźbami drzwi w kruchcie zachwycają artyzmem.
Rozsławili miasto
W Płocku znajduje się jedna z najstarszych w Polsce szkół średnich, założona według tradycji w 1180 r. – Liceum im. Małachowskiego, czyli słynna Małachowianka . Wśród jej uczniów byli m. in. Ignacy Mościcki – Prezydent
II RP, Tadeusz Mazowiecki – pierwszy Premier III RP i podróżnik Tony Halik. Celem pielgrzymek jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tu 22lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska, kanonizowana przez papieża Jana Pawla II miała pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. Honorowym obywatelem Płocka jest też Władysław Broniewski. Na podwórzu przed domem, w którym poeta się urodził rośnie stary dąb często pojawiający się w jego twórczości.
Spacery po skarpie
Wzdłuż Wisły ciągnie się dwupoziomowa promenada. Przy dolnej jej części powstał amfiteatr: arena letnich imprez . Od niedawna też Płock ma molo. Na nadwiślańskich tarasach ulokowano zoo.