Dziwne w kształcie, zaskakujące w dotyku, trudne w zapachu i pyszne w smaku . Oto 10 owoców z krańca świata
Obierać ze skórki? Kroić w plastry czy odgryzać kęsy? A przede wszystkim co to w ogóle jest? Podpowiadamy na co można się natknąć na targowiskach w egzotycznych krajach , a czasem nawet w polskich sklepach. Klucz do naszej dziesiątki jest prosty – wszystko można jeść na surowo i ze smakiem, choć czasem trzeba zatkać nos.
1) Jak pomidor
Pomarańczowe odmiany hurmy ( persymony) naprawdę można pomylić z pomidorami . W smaku niczym jednak niczym ich nie przypominają, poza tym rosną na drzewach Miąższ dojrzałych owoców jest galaretowaty i bardzo słodki, bez wyraźnego aromatu. Hurmy po wysuszeniu tracą kolor, ale na smaku nawet zyskują – są jak figi, tyle że pozbawione irytujących nasionek. Gdzie i kiedy : Azja , kraje tropikalne, ale też np. Izrael : jesień i zima
2) Soczyście
Rośnie na drzewach i przypomina trochę śliwkę ale ma więcej pestek . Nieśplik japoński z wyglądu niepozorny, smakiem potrafi jednak zaskoczyć. To orzeźwiające zestawienie jabłka z brzoskwinią – soczyste, słodko- kwaskowate i do tego bardzo zdrowe. Dojrzałe owoce są nietrwałe, dlatego w naszych sklepach ich nie znajdziemy. Gdzie i kiedy: Pochodzi z Chin i Japonii : wiosna – lato.
3)Słodki bochen chleba
Dżakfrut może mieć ponad 30 kg żywej wagi i rozmiary niemowlęcia . Jest największym owocem rosnącym na drzewie ( szypułka wyrasta prosto z pnia, żadna gałąź nie utrzymałaby takiego ciężaru ). Bywa nazywany drzewem bochenkowym – uwaga nie mylić z chlebowcem, który jest całkiem inną rośliną, także charakterystyczną dla tropików. Po obraniu z dżakfruta pozostaje jednak dużo mniej do jedzenia niż się na początku zapowiada. Spożywa się tylko mięsiste otoczki nasion . Są bardzo słodkie i wyraziste w smaku , co niektórym przeszkadza , bo przypomina im lakier samochodowy. Gdzie i kiedy : tropiki ; niemal cały rok
4) Zmęczony owoc – kryje się pod rożnymi nazwami passiflora, męczennica, grandilla purpurowa, marakuja . Tę ostatnią spotykamy najczęściej głównie na etykietach soków i napojów. Dojrzałe owoce są słodko – kwaśne, soczyste, ich galaretowate wnętrze można wyjadać łyżeczką . Zanim owoce passiflory dojrzeją można podziwiać jej niezwykłe kwiaty . Kiedyś widziano w nich narzędzia męki Chrystusa , stąd właśnie pochodzi nazwa męczennica. Gdzie i kiedy : Pochodzi z Ameryki Południowej ; wiosna i jesień .
5) Stan błogości
Tak mógłby się nazywać błogostan , a nie mangostan Słodki, soczysty miąższ smakuje morelą , pomarańczą i ananasem . Uchodzi za jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych , niestety ( dla naszego podniebienia ) nie nadaje się do przechowywania i transportu . By go spróbować, trzeba się wybrać do Azji. Gdzie i kiedy: Głównie Azja Południowo – Wschodnia od wiosny do jesieni .
6) Z kędziorami
Rozczochrane owoce rambutanu są tak charakterystyczne, że nie sposób ich pomylić z żadnymi innymi Pod skórką pokrytą miękkimi wyrostkami kryją się białawy nieco przezroczysty miąższ i spora pestka ( podobnie jak w owocach liczi, którego jest bliskim krewnym . W sezonie na ulicach azjatyckich miast pojawiają się sprzedawcy z pękami rambutanów powiązanych za szypułki Gdzie i kiedy: kraje tropikalne w Azji skąd pochodzi, owocuje dwa razy w roku
7) Bomba zegarowa
Ta kolczasta bomba tyka coraz szybciej w miarę dojrzewania owocu. O żadnym nie napisano tyle co o durianie . Jego rozpływający się w ustach słodki miąższ jest wychwalany jako najsmaczniejszy na świecie, za to zapach – przez wielu zaliczany do najgorszych pod słońcem. Dojrzały durian wydziela odrażającą woń zgniłej cebuli, potu, starych skarpet i terpentyny. Mieszanka jest naprawdę wybuchowa . Z tego powodu nie wolno go wnosić na pokłady samolotów, do autobusów czy hoteli . Mimo to wiele osób uważa go za króla owoców. Gdzie i kiedy : Południowo – wschodnia Azja ; sezon trwa od czerwca do sierpnia.
8) Ale karambol
Oskomian pospolity – to nie brzmi zbyt wdzięcznie. Częściej nazywa się go karambolą od łacińskiego Averrhhoa carambola Pokrojony na plasterki ma kształt gwiazdek, którymi u nas przybiera się sałatki owocowe i półmiski z przekąskami. Jest słodko – kwaśny i zasługuje na większą uwagę niż tylko jako apetyczna ozdoba . Gdzie i kiedy : Kraje tropikalne ( pochodzi z Azji); nawet przez cały rok.
9) Lody owocowe
Niedojrzała czerymoja ( flaszowiec peruwiański ) przypomina szyszkę. Pochodzi z Andów. W miarę dojrzewania nabiera krągłości. Owoc można potraktować jako pudełko lodów – po przekrojeniu warto wyjeść łyżeczką delikatną budyniowo – jogurtową zawartość ( stąd angielska nazwa: ice cream fruit) Uwaga na nasiona – są trujące, na szczęście tak duże, że trudno je połknąć przez nieuwagę. Gdzie i kiedy: Ameryka Południowa, Azja, uprawiany też w Hiszpanii i we Włoszech ; w Andach listopad- maj.
10) Różowo mi
Gujawy mogą być w środku białe, żółte, różowe albo czerwone. Nie wszystkie odmiany nadają się do bezpośredniego jedzenia – niektóre są zbyt kwaśne, robi się z nich dżemy, galaretki i soki Różowa gujawa ma słodki kremowy miąższ i „tropikalny” aromat trudny do porównania z czymkolwiek innym Jedynym mankamentem są twarde nasiona , które trochę trzeszczą pod zębami. Gdzie i kiedy : kraje tropikalne; dostępna właściwie przez cały rok.