Lech Zürs- w sercu Alp

Austriackie Lech Zürs, które tworzy z Oberlach część regionu narciarskiego Arlberg, zostało uznane w 2004 roku za najpiękniejszą wioskę górską w Europie. Zaważyła unikalna architektura, wspaniałe położenie w samym sercu Alp oraz niezwykła gościnność mieszkańców.

W Arlbergu na narciarzy czeka 340 km przygotowanych tras i 200 km szlaków pozaprasowych. Krajobraz jest tutaj zróżnicowany : długie, szerokie doliny, małe sielskie wioski – jak chociażby pokryty grubą kołdrą śniegu Zug – przyciągają rzesze odwiedzających. Główna ulica Lech, z niebanalną alpejską architekturą, zachęca do spacerów zaraz po zejściu ze stoku.

Szusowanie w Zürs to wręcz dotykanie historii narciarstwa. W 1906 roku przeprowadzono tutaj pierwszy kurs narciarstwa dla okolicznych mieszkańców, dziewiętnaście lat później otwarto szkołę narciarską, a w 1937 roku wybudowano pierwszy wyciąg orczykowy w Austrii.

Oryginalne rzeźby

Zaskakują każdego, kto po raz pierwszy odwiedza region. W najbardziej niedostępnych miejscach Voralbergu stoją stalowe rzeźby ludzkich postaci naturalnej wielkości. Wiele ze stu rzeźb, które stworzył Brytyjczyk Antony Gormleymożna dostrzec szusując  po stokach Lech Zürs. Są symbolem człowieka i natury oraz ich wzajemnej relacji.

„Kucharskie czapki” na 2085

Ci, którzy myślą, że im wyżej położone są restauracje, tym skromniejsze jedzenie oferują, powinni zajrzeć do Vervallstube, znajdującej się w pobliskim St.Anton na wysokości 2085 metrów. Restauracja została wyróżniona przez testerów w Gault Millau „kucharskimi czapkami”, które są gwarantem najwyższej jakości kulinarnej potraw.

pistengenuss-in-lech-zuers-am-arlberg

Śladem księdza Müllera

Ksiądz Müller pod koniec XIX wieku miał nie lada problem. Musiał szybko przemieszczać się między parafiami, które miał pod opieką : Warth – Schröcken i Lech Zürs. Zamówił więc w Szwecji narty i …śmigał! Dziś ta pięciokilometrowa trasa to wspaniała atrakcja dla miłośników jazdy po świeżym, kopnym śniegu.

Szlakiem „Białego Pierścienia”

Powstał pięćdziesiąt lat temu, łączy Lech, Zürs, Zug i Oberlech Jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych szlaków narciarskich w Alpach. Na trasie liczącej 22 km prowadzącej przez serce Alp można skorzystać z 79 wyciągów im przeżyć wspaniałą  narciarską przygodę . Jeśli ktoś czuje się na siłach może również wystartować w corocznych zawodach i zawalczyć o główną nagrodę – samochód.