Kanał Elbląski – przez sześć jezior

Podróż statkiem także …po trawie. Kanał Elbląski łączy Elbląg z Ostródą i prowadzi przez sześć jezior. Trasa liczy 147 kilometrów . Statek ma do pokonania 5 pochylni skonstruowanych 150lat temu przez pruskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke . Z Elbląga do Ostródy płynie się pod górę. Różnica wysokości między jeziorem Druzno, położonym w obniżeniu depresyjnym 1,8 m p.p. m. a Jeziorem Drwęckim znajdującym się na zachód od Ostródy wynosi 100 metrów. Po otwarciu kanału w 1860 roku w miastach znajdujących się na tej drodze wodnej nastąpił wzmożony rozwój handlu. Obecnie kanał ma jedynie znaczenie turystyczne.

Rejs zaczyna się w Ostródzie, skąd wypływamy na Jezioro Drwęckie. Poprzez zalesione pagórki i morenowe wzgórza docieramy do Miłomłyna. Jest to część Szlaku Papieskiego. W latach 1957 – 58 pływał tu Karol Wojtyła . Statek wypływa na niewielkie jezioro Ilinskie, potem jezioro Ruda Woda, następnie Pniewo, za którym do przebycia jest 19- kilometrowa pochylnia. Warto przebyć cała trasę, by podziwiać jedyną taką drogę wodno – lądową w Europie.

Georg Stenke

Konstruktorem pochylni na Kanale Elbląskim był Georg Jacob Steenke, mieszkaniec Prus, urodzony w 1801 roku w Królewcu . Zaprojektował rozwiązanie, dzięki któremu statki mogły pokonać blisko 100- metrową różnicę poziomów.

Tu jest najniżej

Z Elbląga do Ostródy „ płynie się” pod górę torami po trawie. Różnica wysokości między jeziorem Druzno, położonym w obniżeniu depresyjnym o wartości 1,8m p.p. m. ( najniższe miejsce w Polsce ), a Jeziorem Drwęckim znajdującym się na zachód od Ostródy wynosi aż 100 metrów!

kanal-5521

Katedra w Elblągu

Katedra św. Mikołaja w Elblągu to kościół w całości odbudowany po II wojnie światowej . Podczas zdobywania Elbląga przez Armię Czerwoną katedra została doszczętnie spalona, a w latach 50 bardzo utrudniano jej odbudowę, którą ostatecznie zakończono w roku 1965. Wieża kościoła ma aż 95m wysokości i jest to jedna z najwyższych wież kościelnych w Polsce.

Pyszne ryby

Odwiedzając Elbląg , Ostródę lub okolice warto zamówić w restauracji pysznego leszcza, okonia, płoć, sielawę, suma lub węgorza prosto z jezior.