Mazury- kraina jezior i lasów

Dzika przyroda, wspaniałe zabytki, największe i najczystsze jeziora. Na Mazury warto przyjechać o każdej porze roku: jesienią, by zachwycić się grą kolorów drzew odbijających się w wodzie, zimą by przemierzać przestrzeń pustą i bezkresną, wiosną by poczuć pełnię życia,  latem by cieszyć się kąpielami w jeziorach i wędrówkami po lasach. Do tego bezustannie przybywa tu atrakcji. Jeszcze kilkanaście lat temu Bełdany były tylko jednym z licznych jezior, dziś na całym jego brzegu rozpościera się Galindia, osada drewnianych rzeźb. Nieopodal Węgorzewa czeka Republika Ściborska, gdzie można poznać tajemnicę psich zaprzęgów oraz kulturę Indian i Eskimosów, zaś Wilczy Szaniec czyli dawna wojenna Kwatera Hitlera w Gierłoży koło Kętrzyna to obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników historii.

W sezonie największe oblężenie przeżywają Mikołajki i Giżycko, gdzie latem króluje country. Natomiast w marinie w Sztynorcie rozbrzmiewają żeglarskie szanty i opowieści. Warto też zajrzeć do Kosewa, by stanąć oko w oko z jeleniami, lub odwiedzić stację badawczą PAN w Popielnie i poznać życie i zwyczaje bobrów. A jeszcze czekają śluzy Kanału Mazurskiego, wspaniałe zamki i dziesiątki artystycznych imprez. Ostrzegamy: kto raz apie mazurski bakcyl, może się już nigdy od niego nie uwolnić!

Żyło tu plemię Galindów.

Od V w. p.n. e. do XIII w. n.e. tereny w okolicach Mikołajek zamieszkiwało bitne plemię bałtyckie Galindów. ( któremu przypisuje się m. in. zabicie św. Wojciecha ) Obecnie w  Puszczy Piskiej, w Iznocie odrodziła się pamięć o nich – stworzono osadę Galindów. Wiedzie niezwykłą drogą wzdłuż drzew wstawionych korzeniami do góry, zaś przybyszy śledzą poważne spojrzenia drewnianych wojów…

Święta Lipka

We wspaniałej barokowej bazylice w Świętej Lipce koło Kętrzyna można podziwiać organy z poruszającymi się figurami aniołów.

Kajakowe spływy Krutynią

Szlak kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piską od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Jedną z ciekawostek na szlaku jest 1,5 kilometrowy odcinek rzeczki Sobiepanka ( niedaleko Sorkwit), której nurt może płynąć w obie strony.

You can leave a response , or trackback from your own site.