Wokół Koszyc – na wschodnim szlaku Słowacji

Słowacja urzeka, i to nie tylko tym, że dzielimy z południowymi sąsiadami ukochane Tatry. Wybierając Słowację jako kierunek podróży szczególnie warto odwiedzić jej wschodnią część. Niech zachętą będzie fakt, że Koszyce zwane wrotami do wschodniej Słowacji , są w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Ci wszyscy, którzy odwiedzą to miasto, z całą pewnością nie będą się nudzić. Włodarze miasta przygotowali setki niezapomnianych wydarzeń.

Koszyce mogą być docelowym punktem naszej wizyty na Słowacji , ale warto pamiętać, że właśnie w tej części kraju znajduje się m.in. Słowacki Raj jeden z najpiękniejszych parków narodowych w naszej części Europy. Miłośników zamków powinien zachwycić Zamek Spiski. Jednak to co wyróżnia wschodnią Słowację, to zabytki architektury drewnianej. Drewniane kościoły służyły różnym wyznaniom. Były budowane przez wiernych kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, a także prawosławnego. Jednak wszystkie bez wyjątku zachwycają. Większość z nich znajduje się w północno – wschodniej Słowacji ( m. in. w Bodrużalu, Troczanach, czy Ruskim Potoku). Wschodnia Słowacja to też miasto Lewoca z zabytkową zabudową centrum Tu w kościele pod wezwaniem św. Jakuba znajduje się ołtarz słynnego malarza i rzeźbiarza mistrza Pawła z Lewoczy, który stworzył podobnie piękne dzieło jak Wit Stwosz w Krakowie. Miłośnicy sztuki nie zawiodą się.

Miasto pisarza
Nieprzypadkowo Koszyce są w 2013 roku Europejską Stolicą Kultury. W końcu tu urodził się i przeżył swoją młodość Sandor Marai, pisarzy Europy jeden z najważniejszych pisarzy Europy XX wieku, autor słynnego „Dziennika” . W mieście znajduje się rodzinny dom pisarza oraz jego pomnik. Są też szkoły jego imienia.

Cerkwie i kościółki
Jednym z przykładów pięknej architektury drewnianej jest greckokatolicki kościółek we wsi Ladomirova, który został zbudowany bez użycia jednego gwoździa. Miejscowa cerkiewśw. Michała Archanioła pochodzi z 1742 roku i ma bardzo piękny ikonostas z XVIII wieku. Świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jaskiniowe cuda
Jaskinie to podziemny skarb Słowacji. Jedną z nich jest Dobszyńska Jaskinia Lodowa, która ma długość 1483 metrów Jej zwiedzanie trwa około czterdziestu minut.

Winny szlak
Niewiele osób wie, że tereny południowo – wschodniej Słowacji to raj dla miłośników dobrego wina. Winiarze robią tutaj niemniej znakomite tokaje , jak te bardziej znane węgierskie. Słowacki tokaj produkuje się w rejonie Zemplin Dolny np. w winnicy Ostrożović w Velkej Trni.

You can leave a response , or trackback from your own site.