Kolorowe arabeski- marmurową fasadę meczetu Hassana II pokrywa pajęczyna arabesek, czyli misternych geometrycznych lub roślinnych wzorów wyrażających nieskończoną naturę Boga. Są we wszystkich kolorach tęczy.
Rick’s Cafe- ze wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego” tak mówi Rick ( Humprey Bogart ) o Ilsie Ingrid Bergman . Bohaterowie filmu „ Casablanca” sprawili , że to miasto zawsze kojarzy się ze wzruszającą historią miłosną.
Kuchnia marokańska – w Casablance można skosztować najsmaczniejszych dań kuchni marokańskiej – np. hariry – zupy z soczewicy, fasoli i jagnięciny oraz świeżej kolendry, tażinu ( tagine) czyli mięsa ( baraniny, wołowiny, drobiu ) z cebulą i innymi warzywami oraz różnymi dodatkami Popularny jest też kuskus. Na deser podawane są ghoriba czyli ciastka z migdałami lub sezamem. Do picia zielona herbata z miętą i cukrem . Dla Europejczyków jest też piwo Casablanca.
Targowiska – w Maroku w każdym większym mieście są ogromne bazary . Kupcy przyjeżdżają z wielu stron kraju . Na targach można kupić wszystko : przyprawy, ubrania, buty, biżuterię , amulety, jedzenie, dywany, abażury i wiele innych rzeczy. Kupując nawet coś drobnego, nie zapominajmy o targowaniu się – Marokańczycy to uwielbiają i nigdy się nie poddają.
Casablanca – nadmorskie parki i urokliwe zakątki
Casa, jak popularnie nazywają to miasto Marokańczycy i Francuzi jest jednym z barwnych miejsc w Maroku . Z jednej strony nowoczesne dzielnice, z drugiej smak i klimat Orientu.
W Casablance warto zwiedzić zarówno starą dzielnicę (tzw. medinę) z kilkupiętrowymi kamienicami w stylu orientalnym, jak i szerokie bulwary wysadzane palmami, z pięknymi parkami i skwerami, z restauracjami, klubami i kinami. Jest tu wiele zabytków z czasów francuskiej kolonii- katedra, budynek Poczty Głównej, budynki przy Place Des Nations – Unies. Będąc w Casablance nie można pominąć spaceru nadmorskim bulwarem Corniche przy którym wznosi się najsłynniejsza budowla miasta meczet Hassana II . Ten trzeci pod względem wielkości meczet świata wybudowano w 1993r. Pomieścić może aż 25 tys. wiernych ,a kolejne 80 tys. modli się na otaczających go dziedzińcach i placach.
Kto raz pojedzie do Casablanki, pójdzie na drinka do Rick’s Cafe, gdzie nadal panuje klimat z filmu Michaela Curtiza z 1942 r. pt. „Casablanca”, przejdzie obok hotelu Transatlantiquelub obok pozostałości niesamowitego hotelu Lincoln, powącha świeże kwiaty przy wejściu do głównej hali targowej i wypije herbatę ze świeżą miętą w maleńkiej knajpce, do której zaglądają głównie tubylcy, ten będzie chciał tu wracać . Tak zaczyna się przyjaźń Casablancą.