Dominikana: wycieczki fakultatywne

Każdy kto wybiera się na rajską Dominikanę zapewne marzy o wylegiwaniu się na przepięknych plażach i korzystaniu z uroków ciepłego oceanu. Jednak kraj ten to nie tylko kurorty pokroju Punta Cana czy Puerto Plata. To również wiele innych, fascynujących miejsc, które polecamy odwiedzić. W poniższym tekście przedstawimy Wam najpopularniejsze propozycje wypadów, które możecie nabyć w swoim biurze podróży, u licznym pośredników czy nawet u miejscowych naganiaczy na plaży.

Najciekawszą wycieczką jest rejs na wyspę Saona, która jest jedną z największych w pobliżu wybrzeży Dominikany. Podczas jednodniowego wypadu będziemy mieli okazję odwiedzić miasto Altos de Chavon, które powstało w XVI wieku. Oprócz tego oczywiście wspomniany rejs katamaranem (lub motorówką) do Piscina Natural, czyli miejsca, gdzie znajduje się cudowny, biały piasek i turkusowa woda, jakiej nie zobaczycie w żadnym innym miejscu na świecie.  Warto również wspomnieć o możliwości odwiedzenia wyspy Catalinita, gdzie są dobre warunku do nurkowania z rurką i odpoczynek na plaży Vela Blanca. Według nas to typowe „must do”, którego nie można przegapić odwiedzając Dominikanę.

50296_dominikana_saona_saona

Wspomniana wysepka Catalina może być także docelowym punktem naszej wycieczki. Tutaj można skorzystać ze snorklingu lub nurkowania z osobą posiadającą uprawnienia instruktora. Przyjemnie będziecie wspominać również wycieczkę na Wyspę Bacardi, czyli Cayo Levantado. Znajduje się ona niedaleko półwyspu Samana i oferuje wspaniałe warunki do plażowania.

Inną wycieczką jest odwiedzenie zatoki Samana wraz z parkiem narodowym Los Haitses. W tym miejscu mamy możliwość odbycia rejsu łodzią do samego parku i podziwianie wspaniałego wnętrza jaskiń Arena Grotte i Linea.  Dla miłośników mocnych wrażeń rekomendujemy przejazd po górach ciężarówką z odkrytym dachem. Fani dobrych zdjęć będą ukontentowani po zobaczeniu wodospadu El Limon i możliwości kąpieli w nim.

Nie można jednak zapominać o poważniejszych wycieczkach, jak chociażby zwiedzaniu stolicy wyspy, czyli Santo Domingo. Całodzienna eskapada pozwala na obejrzenie Starego Miasta, gdzie znajduje się dom rodziny Kolumba, Katedra, pomnik ku czci Kolumbowi o nazwie Faro a Colon, Oceanarium Narodowe oraz panteon Narodowy. Przewodnicy sugerują zrobienie tutaj zakupów z uwagi na najniższe ceny.

santo-domingo-05

Jeżeli podróżujecie na Karaiby od stycznia do marca to jest doskonała okazja do odbycia wycieczki na oglądanie wielorybów, a dokładnie humbaków. Te przebywają w tym czasie w Zatoce Samana. Jest to także świetna okazja do wypoczynku na wyspie Cayo Levantado.

Mniej popularne są wypady do sąsiedniego Haiti. Warto jednak zapoznać się z inną kulturą, która zamieszkuję tę samą wyspę. Przewodnik pokaże nam haitańską wioskę, szkołę, szpital, sierociniec oraz rytuały Voodoo wraz z walkami kogutów. Przeżycia niezapomniane.

Wspaniałym miejsce jest również laguna Gri Gri oraz Playa Grande. To tutaj można zobaczyć cudowną lazurową wodę i delikatny, biały piasek. Turyści degustują liczne owoce oraz podziwiają ptaki.

Często są jednak osoby, które chciałby by zaczerpnąć trochę klimatu prawdziwej Dominikany, a nie tylko tej typowo turystycznej, która ogranicza się do zamkniętych terenów plażowo-hotelowych. Jest wycieczka, która obejmuje wizytę w wiosce dominikańskiej, porcie rybackim, a także targu. Przy okazji zwiedza się jaskinie Berna i Macao oraz płynie się motorówką po rzece Rio Yuma.

Nie specjalnie polecamy wycieczkę o nazwie Monster Truck Safari, czyli zwiedzania na popularnych również w Europie monstertrackach. Oprócz tego możemy pojeździć po plaży na quadach, popływać w okolicach raf koralowych oraz wybrać się na rafting po rzece Rio Yaque del Norte. To ostatnie jest na pewno godne polecania nie tylko na Dominikanie, ale również w kilku krajach starego kontynentu.

Pamiętajcie, że Dominikana to przede wszystkim cudowne plaże, a także wspaniała kultura i wieloletnia tradycja. To piękny, mały kraj, który ma nam wiele do zaoferowania. Zwiedzanie Dominikany przypadnie do gustu każdemu, a najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze.