Spróbuj Polski

Toruń słynie z pierników, a Poznań z rogali świętomarcińskich . Najlepsze kremówki są w Wadowicach, a oscypki na Podhalu. To smakuje cudzoziemcom i z tego możemy być dumni.

Niektóre z naszych przysmaków regionalnych trafiły na listę unijnych produktów chronionych ( taki wpis gwarantuje, że wyrób powstaje na określonym obszarze w sposób tradycyjny).

Z listy

Pierwsza na listę trafiła bryndza podhalańska, ale to oscypek, który był tuż za nią (2007 r. ) jest najbardziej z Polską kojarzony . Ten twardy wędzony ser jest przygotowywany z mleka owczego ( co najmniej w 60 proc.) Ma kształt wrzecionowatych bloków. Na listę trafił też rogal świętomarciński (2008 r.) Jest on przygotowywany w Poznaniu z okazji dnia św. Marcina, czyli 11listopada.

Jednym z symboli Krakowa jest obwarzanek – wytrawne pieczywo o średnicy kilkunastu centymetrów (12- 17 cm ), posypane makiem solą lub sezamem.

Też pyszne

Kremówki z Wadowic rozsławił papież Jan Paweł II. Wystarczyło jego jedno zdanie „Po maturze chodziliśmy na kremówki . Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze”, wypowiedziane podczas wizyty w rodzinnym mieście ( w czerwcu 1999r. ), aby ciasto przełożone kremem budyniowym stało się sławne w całym świecie. Kogutki z kolei są symbolem Kazimierza Dolnego. Tylko tam można kupić maślane pieczywo właśnie w kształcie koguta.

Pierniki powstają w Toruniu już od prawie 700 lat. Dziś w tzw. żywych muzeach każdy może przygotować ciasto i upiec piernik według starych receptur.

Śledzie i miody

Kaszubi mówią : „U rybaków nie mogło zabraknąć opału , kartofli i śledzi na zimę”. Bo  rybnym królem w ich kuchni jest niewątpliwie śledź. I choć Kaszubi znają co najmniej sto sposobów na ich przyrządzenie, śledź po kaszubsku ( obsmażany, w octowej zalewie ) , zawojował resztę kraju. Natomiast jeśli miody to tylko spod Nowego Sącza, tak przynajmniej twierdzą goście Polski.