Szanghaj – zwiedzanie – co warto zobaczyć?

Pomimo, że Szanghaj nie jest stolicą Chin to jest największym miastem, w tym najbardziej zaludnionym państwie na świecie. Właśnie tutaj spotykamy nową kulturę, odmienne zwyczaje, zachowania oraz piękne krajobrazy. Wybierając się na wycieczkę do Państwa Środka musimy zdawać sobie sprawę, jakie atrakcje na nas czekają.

Shanghai to nie tylko olbrzymia metropolia, ale również jeden z największych na świecie portów morskich, znany węzeł komunikacyjny, na który składają się linie kolejowe, dwa duże lotniska oraz ponad 1000 linii autobusowych. Miasto leży w delcie rzeki Jangcy, a podzielone jest na dwa ośrodki rzeką Huangpu Jiang.

Pierwszym miejscem do którego należy się udać jest stare miasto w Szanghaju o nazwie Nanshi. Właśnie tutaj możemy odbyć spacer po wąskich uliczkach, które przypominają nam, jak wyglądały Chiny za czasów cesarskich. Niestety drapacze chmur są wszędzie i ich widoczność na tle czerwonych dachów starówki może trochę deprymować. Zwiedzanie Szanghaju nie może być zaliczone bez odwiedzin w ogrodach Yuyuan, które oferują przepiękne krzewy ozdobne o najróżniejszych kształtach, mosty, strumyki oraz skałki. Niedaleko znajduje się Świątynia Boga Miasta, która ma na celu ochronę całej metropolii przed złymi mocami. Nie zapomnijmy udać się również na targ, gdzie dostępne są liczne pamiątki i suweniry.

6291549426_06819565f4_z

Katedra św. Ignacego o nazwie Xujiahui pochodzi z czasów neogotyckich i jest znanym obiektem sakralnym, gdzie możemy podziwiać wspaniałe witraże na których umieszczono sceny z chrześcijaństwa, a także liczne symbole Chin. Na wzgórzu Sheshan znajduje się inna bazylika w stylu neobarokowym, a niedaleko niej słynne obserwatorium astronomiczne.

Jeżeli jednak chcemy poznać bardziej obiekty sakralne buddyzmu, to nie możemy zapomnieć o świątyni Longhua, która została zbudowana dla Buddy Maitreji. Znajduje się ona na powierzchni 20 tys. m2 i obejmuje pagodę wykonaną w dziesiątym wieku, liczne pawilony, wieże dzwonniczą oraz zielony park. Nie zapomnijmy także, że w Szanghaju zbudowano Świątynię Nefrytowego Buddy, gdzie można podziwiać dwie figury Buddy prosto z Birmy, które wykonano z neferytu. Inny posąg z tego materiału można spotkać w świątyni Jing’an. Również tutaj spotkamy posąg bogini Guanyin o wielkości aż pięciu metrów, która stoi w kwiecie lotosu.

Każdemu, kto kiedykolwiek zwiedzał Szanghaj nie trzeba mówić o dzielnicy Bund. Rozciąga się ona wzdłuż rzeki przez około 1,5 kilometra i pozwala na oglądanie 52 budynków z czasów kolonii. Nie ma tutaj także ruchu samochodowego, bowiem wybudowano specjalny tunel, który mogą poruszać się pojazdy. Bund to idealne miejsce na wieczorny spacer.

Shanghai_late-night_dining_flickr_dnc

Po drugiej stronie rzeki mamy dzielnicę Pudong, która jest symbolem nowoczesności i kojarzy się każdemu turyście z Europą lub Ameryką. Każdy jednak wie, że symbolem Szanghaju jest Oriental Pearl Tower o wysokości 468 metrów, co daje jej czwarte miejsce na świeci pod względem wysokości. To nic innego jak wieża telewizyjna z kulą na górze i tarasami widokowymi, które pozwalają na oglądanie panoramy miasta. Jak się jednak okazuje jeszcze wyższa jest Shanghai World Financial Center (492 metry wysokości). Obydwie ma pogodzić budowany obecnie Shanghai Tower, które wysokość według projektów sięgnie 632 metrów. Na Pudong wstąpicie także do oceanarium, które dzięki tunelom pozwala odwiedzającemu poczuć się, jakby był głęboko pod wodą.

Szanghaj przypadnie również do gustu zakupoholikom, którzy powinni przejść do nowej części miasta, a konkretnie na ulicę Nankińską, gdzie znajduje się aleja handlowa przez ponad pięć kilometrów. Stąd można również przejść na Plac Ludowy, czyli miejsce idealne do odpoczynku w centrum chińskiego miasta. W okolicy zbudowano ratusz, muzea oraz centra handlowe. Wrażenie robi również wielka fontanna.

Czy jeszcze macie jakieś wątpliwości, że Szanghaj jest wart zwiedzenia?